Pandispanya Hamuru Nasıl Yapılır? Pandispanya Hamuru Yapılışı!

Pandispanya Hamuru Nasıl Yapılır? Pandispanya Hamuru Yapılışı!
16 Aralık 2019 tarihinde eklendi, 539 kez okundu.

Pandispanya hamuru yapılışı için ana malzemeler un, yumurta ve şekerdir. Hamura nişasta da koyulur. Ancak nişastanın biraz fazla kaçırılması pandispanyanızın ufalanmasına ve dağılmasına neden olur. Pandispanya hamuru yapmak için iki değişik yöntem vardır. Bu yöntemlerin detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilir, farklı konularda her gün yayınladığımız yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Pandispanya Hamuru Yapılışı
Pandispanya hamuru yapılışı iki çeşittir. Soğuk pandispanya hamuru hazırlanacağı gibi sıcak da hazırlanabilir.

Soğuk Pandispanya Hamuru Tarifi
Pandispanya hamurunu soğuk olarak hazırlamak istiyorsanız yumurtanın akını ve sarısını birbirinden ayırın. Yumurta akını buzdolabına koyarak bir süre soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra bembeyaz köpük olana kadar iyice mikserde çırpın. Çırparken azar azar şeker ilave edin. Pandispanya hamuru yapılışı sırasında en son unu ekleyin ve altında üst kısma doğru karıştırmaya devam edin. Ancak tüm malzemeleri ekledikten sonra çok karıştırmayın. Çok karıştırırsanız hamurunuz sert olabilir. Tepsinizi önceden yağlayın ve biraz da un serpin. Karışımı tepsiye yavaşça dökerek fırına verin.

Sıcak Pandispanya Hamuru Tarifi
Sıcak pandispanya hamuru yapılışı için şekeri ve yumurtanın akını aynı anda kısık ateşin üzerinde çırpın. Şeker ve yumurta köpürmeye başladığında ateşin üzerinden alın. Çırpmaya devam edin. Karışım iki katına çıktıktan sonra unu da ilave ederek hızlı devirde çırpmaya devam edin. Sıcak pandispanya hamuru tarifi için tepsinizin her tarafını değil sadece alt kısmını yağlayın ve unlayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git