Mayalanan Yoğurt Kaç Saat Bekletilir? Ev Yapımı Yoğurt Mayalama!

Mayalanan Yoğurt Kaç Saat Bekletilir? Ev Yapımı Yoğurt Mayalama!
7 Kasım 2019 tarihinde eklendi, 475 kez okundu.

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan yoğurdun en güzel ve sağlıklı hali evde mayalanandır. Annelerimizin ev yoğurdu mayalama geleneğini sürdüren hanımlar bu sağlıklı besinin değerini de bilirler. İlk kez yoğurt mayalayacak olanlar mayalanan yoğurt ne kadar bekletilir? – Ev yapımı yoğurt nasıl mayalanır? – Ev yapımı yoğurt tarifi – Yoğurda ne kadar maya koyulur? Gibi sorularla ilgileniyorlar.

Mayalanan Yoğurt Ne Kadar Bekletilir?
Sofralarımızın baş tacı olan yoğurt özellikle çocukların kemik gelişimi için çok faydalıdır. Günlük protein ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan bir kase yoğurdu menopoz dönemindeki kadınların da günlük olarak tüketmesi gerekir. Ev yapımı yoğurt yaparken sütün taze olması öncelikli kuraldır. Mayalanan yoğurdun dışarıda bekletilme süresi 5 – 6 saat kadardır. Yoğurt mayalama işleminin başarılı olması için seçilen maya ve ne kadar maya koyulduğu önemlidir. Ölçü olarak belirtmek gerekirse; 3 litre kadar süte 1 çorba kaşığının yarısından az maya koyulur. Yoğurdun cam kavanozda mayalanması önerilir.

Yoğurt Mayalama Püf Noktaları
Yoğurt mayalama işleminden önce süt kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Ancak buradaki püf noktası mayalanacak sütün çok sıcak olmamasıdır.

Mayalama yapılacak olan sütün ısısının 45 derece kadar olması gerekir. Serçe parmağınızı süte batırıp bir süre tuttuğunuzda parmağınız yanmıyorsa süt yeterli sıcaklıkta demektir. Yoğurt mayalama püf noktaları arasında sütün sıcaklığı çok önemlidir. Sıcak sütle mayalanan yoğurt ekşir, soğuk sütle mayalandığında ise tutmaz.
Sütümüz ideal sıcaklığa ulaştığında yoğurt mayalama işlemine geçebiliriz. Mayanın miktarının yukarıda belirttiğimiz ölçülerde olması önemlidir. Ev yapımı yoğurt için çok koyulan maya yoğurdun ekşi olmasına neden olur.
Yoğurdun plastik kapta mayalanması sütün sıcaklığının korunmasını engeller. Yoğurdun mayalanması cam kavanoz, toprak kap ya da metal bir kapta yapılırsa daha güzel tutar.
Mayalanan yoğurt temiz bir beze sarılır ve sıcaklığını koruması sağlanır. 5 saat kadar bekletilir. Fazla bekletilirse ekşir. 5 saatten sonra örtü açılır ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra buzdolabına koyulur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git