Brezilya Cevizi Faydaları! Brezilya Cevizi Neye Yarar?

Brezilya Cevizi Faydaları! Brezilya Cevizi Neye Yarar?
4 Kasım 2019 tarihinde eklendi, 442 kez okundu.

Brezilya Cevizi Nedir?
Brezilya cevizi Güney Amerika’da yetişir ve aynı adı taşıyan ağaçtan elde edilir. Aslında bir fındık türü olarak kabul edilen Brezilya cevizi yüksek besin değerine sahiptir. Brezilya cevizi ağacı Venezuela, Peru, Brezilya, Kolombiya gibi Güney Amerika ülkelerinde yetişir. Bu ülkelerden tüm dünyaya ihraç edilir. Ülkemizde yetişmeyen Brezilya cevizi ve Brezilya cevizi çayı ithalat yoluyla Türkiye’ye ulaşır.

Brezilya Cevizi Neye Yarar?
Brezilya cevizinin faydaları da son dönemlerde epeyce konuşulur. Bu cevizin en bilinen faydaları kalp sağlığını desteklemesi, cilt bakımına destek olması, kilo vermeye yardımcı olması, yaşlanma belirtilerini azaltması olarak sıralanır. Yazının devamında Brezilya cevizi faydaları detaylı olarak yer almaktadır.

Brezilya Cevizinin Faydaları
Brezilya cevizinin faydaları arasında ilk sıralarda selenyum deposu olması gelir. Güçlü bir antioksidan olan selenyum serbest radikallerle savaşan sağlık açısından önemli bir mineraldir.
Kalp sağlığını desteklediği söylenen bu yemişin içeriğinde sağlıklı doymamış yağ oranı yüksektir. Doymamış yağlar vücutta kolesterolü dengelemek, kalp sağlığını korumak gibi görevler üstlenir.
Brezilya cevizi yararları arasında ağrı kesici ve iltihap giderici olma özelliği de bulunur. İçeriğindeki çinko toksinleri azaltır, iltihapla başa çıkar.
Selenyum oranının yüksek olması Brezilya cevizinin testosteron seviyesini artırmasını sağlar. Erkeklerde sperm kalitesini ve yoğunluğunu artırır.
Brezilya cevizinin kansere karşı savaştığı da konuşulur. Antioksidan özelliği kanser ve kalp rahatsızlıkları da içinde olmak üzere pek çok hastalık için iyi gelir.
Selenyum deposu Brezilya cevizi tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar.
Cilt bakımında yararlı olmasının sebebi ise içeriğindeki besin değerleri ve vitaminlerdir.
Brezilya cevizi vücudun çinko eksiğinin tamamlayarak da destek verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git